Strešniki POLAK E in dodatni elementi (fazonski kosi) so rezultat več kot 50 letnih raziskav in preizkusov švedskih strokovnjakov v ekstremnih skandinavskih razmerah z velikimi nihanji temperatur in vremena. Poleg kvalitetnih in trajnih strešnikov pa je pomembna tudi pravilna izdelava strehe pokrite s strešniki POLAK E.
V tehničnih navodilih vam skušamo podati osnovne in posebne nasvete potrebne za izvedbo trajne in funkcionalne strehe POLAK E.
Priporočamo uporabo naslednjih desk in letev:
Deske: debelina 2 cm
Kontraletev (distančnik): 5x8 cm
Kapna letev: 5x6 cm
Letve (late): 4x5 cm
1. Prva letev pri polaganju je 2 cm višja od osnovnih letev. Imenuje se kapna letev. Ima dimenzije 5 x 6 cm.
2. Na zgornji rob kapne letve pritrdimo kapno rešetko (preprečuje vstop mrčesa in glodalcev pod strešnike).
3. Na kontraletve pritrdimo strešne letve. Za strešnike POLAK E priporočamo letve dimenzij 4 x 5 cm. Razdalja med strešnimi letvami (razdalja letvanja- latanja) je odvisna od naklona strehe (glej NAKLON STREHE). Za strešnike POLAK E so razdalje letvanja od 31,0 do 37,5 cm.
4. Pri letvanju se priporoča naslednja namestitev:
zgornji rob prve letve je 32 cm ali 33 cm oddaljen od spodnjega roba kapne letve.
zgornji rob zadnje letve je 4 cm od vrha slemenske letve - odvisno od strmine streh (glej IZDELAVA SLEMENA).
med zgornji robom prve letve in zgornjim robom zadnje letve se izmeri razdalja in določi razdalja med letvami in število vrst.
Zračni most
1. Ustrezno življensko dobo strehe (kritine) dosežemo s izvedbo hladne strehe. Streha mora biti toplotno izolirana. Toplotna izolacija se namešča pri izdelanem podstrešju pod špirovci, med špirovci ali nad špirovci. Pri neizdelanem podstrešju pa se namešča na strop najvišjega nadstropja.
2. Nad toplotno izolacijo priporočamo izdelavo spodnje strehe = streho podeskamo (iz desk). Po njej se položispodnja napenjalna folija (paropropustna folija POLAK ekstra). Paropropustna folija se položi od kapa do slemena (glej STREŠNA KONSTRUKCIJA).
3. Za ustrezno prezračevanje je potrebno izvesti kontraletvanje. Priporočamo kontraletve dimenzij 5 x 8 cm.Kontraletve (distančniki ) se pritrdijo na paropropustno folijo v smeri špirovcev.
4. Hladna streha preprečuje kondenzacijo vlage (kondenz), zastajanje ledu na območju žlebov (kapni del strehe), kapljanje, vročinske vplive. Hladna streha funkcionira, če so na območju žlebov odprtine za dovod zraka od kapa do slemena, na slemenu po zračniki za odvod zraka. Pri kapu (nad žlebi) se vstavi prezračevalni trak, ki je zapora za mrčes in glodalce ter omogoča dovod zraka. V predzadnjo vrsto pod slemenom se vstavljajo zračniki. Skozi njih se odvaja zrak, ki vstopa pri kapu. Pod slemenjake (po slemenu in grebenu) vstavimo slemenske elemente s ščetko (aeroslemenski element) ali grebenski trak. Oblika strešnika POLAK E po namestitvi slemenjakov omogoča še dodatno prezračevanje ostrešja (predvsem odvod zraka) na slemenu in po grebenu. Pri strehi POLAK E se priporoča 1 zračnik na 1 m slemena (na 100 m2 mora biti najmanj 10 zračnikov).
Pokrivanje
1. Pokrivati začnemo praviloma iz desne proti levi (glej DOLOČANJE POKRIVNE IN KONSTRUKCIJSKE ŠIRINE).
2. Najprej položimo desne krajnike od kapa do slemena. Desni krajniki se položijo 29 cm od zunanjega roba krajnika do označbe na letvah. Notranji rob stranice krajnika mora biti cca. 1-2 cm od zunanjega roba obloge.Zakaj? Voda se na stranici krajnika obeša in ob tesnem stiku krajnika in obloge lahko povzroči gnitje obloge.
3. Pri polaganju levega krajnika mora biti razdalja od zadnjega strešnika v vrsti do zunanjega roba krajnika 26 cm. Z namestitvijo krajnikov dobi streha POLAK E celovit in estetski izgled. Krajniki imajo tudi luknje, ki omogočajo njihovo pritrjevanje.
4. Priporoča se označevanje linij strešnikov na 90 cm (3 širine strešnikov). S tem dosežemo ravne linije strešnikov in lep izgled strehe.
5. Pri pokrivanju frčad (»kukerli«) veljajo iste zakonitosti kot pri pokrivanu strehe. Pri frčadah uporabljamo kot zaključke krajnike, po grebenu pa slemenjake, začetne slemenjake ali grebenske slemenjake..
6. Pri žlotah je potrebno določiti ustrezno širino žlote, da ne pride do zamakanja. Strešniki morajo pokrivati žloto tako, da so padavine speljane na žloto.
7. Pri prekrivanju območij okoli dimnikov, strešnih oken se priporoča prekrivanje s strešniki POLAK E tako, da se padavine speljejo na pokrivni material okoli dimnikov in oken.
Izdelava slemena
1. Po slemenu namestimo slemenjake. Pod slemenjake položimo slemenski element s ščetko ali grebenski trakza boljšo zaščito pred insekti, glodalci, nanosom listja, pršiča… Na sleme najprej položimo slemensko letev (late 5 x 4 cm) tako, da slemenjaki obojestransko zadostno pokrivajo strešnike (glej IZDELAVA SLEMENA).Slemenska letev v zimskem času preprečuje prehod toplega zraka iz južne strani strehe na nasprotno severno stran strehe. S tem preprečuje nastajanje žledu. Slemenjake nameščamo proti smeri vetra in jih pritrdimo s slemenskimi sponkami.
2. Pokrivati začnemo z začetnim slemenjakom. Slemenjake nameščamo enega na drugega. Prekrivanje slemenjakov mora biti minimalno 4 cm. Slemenjake pritrjujemo na slemensko letev s slemenskimi sponkami. Na koncu slemena namestimo končni slemenjak.
3. Na mestu kjer streha prehaja v čop uporabimo razdelilni slemenjak (trikot). Pritrdimo ga s tesnilnim žebljem.
4. Če je streha v obliki črke T uporabimo T slemenjak. Pritrdimo ga s tesnilnim žebljem.
5. Po grebenu namestimo pod slemenjake grebenski trak (zaščita pred insekti in glodalci). Na grebenu čopa začnemo pokrivati z grebenskimi slemenjaki (polkrožni slemenjaki). Slemenjake nameščamo enega na drugega. Na konstrukcijo jih pritrjujemo s slemenskimi sponkami.
Polaganje snegobranov POLAK ekstra
Snegobrani POLAK ekstra so izdelani iz visokokakovostne barvane pločevine. Snegobrani so na vratu ukrivljeni, zato se dobro prilagajajo strešnikom POLAK E. Krivina in večja debelina pločevine dajeta snegobranom POLAK ekstra veliko odpornost na pritiske snega. Priporočamo namestitev snegobranov po celotni strehi, ker samo tako opravijo svojo funkcijo. S tem se teža snega razporedi po vsej strehi. Poraba je odvisna od naklona strehe in običajne količine zapadlega snega. Pravilno nameščeni snegobrani poleg preprečevanja nenadnih zdrsov snega preprečujejo tudi poškodbe žlebov zaradi nabiranja večjih količin snega v njih.
Pri naklonih streh nad 30o priporočamo naslednjo namestitev snegobranov POLAK ekstra:
1. Nameščanje snegobranov začnemo v drugi vrsti na vsak strešnik.
2. Nato v vsaki drugi vrsti nameščamo snegobrane v vsak peti val.
3. Zračniki predstavljajo zadnjo vrsto snegobranov. To pomeni, da končamo z nameščanjem snegobranov vdrugi vrsti pod zračniki.
Pri naklonih streh pod 30o priporočamo naslednjo namestitev snegobranov POLAK ekstra:
4. Nameščanje snegobranov začnemo v drugi vrsti na vsak strešnik.
5. Nato v vsaki drugi vrsti nameščamo snegobrane v vsak šesti val.
6. Zračniki predstavljajo zadnjo vrsto snegobranov. To pomeni, da končamo z nameščanjem snegobranov vdrugi vrsti pod zračniki.